Nawigacja

 • ROK SZKOLNY 2018/2019

 • 30.11.2018

  Moduł O szkole został zmodyfikowany

 • GRUDZIEŃ

  W Betlejem nie było miejsca dla Ciebie... a dziś gdzie się znajdzie?

   

  Mijają godziny, dni i tygodnie... I znów minął ! Szybko! Może... za szybko. W pogoni- za utraconym czasem- nie umiemy często żyć ,,tu i teraz''... Dobrze więc, że znów w kalendarzu świąteczna kartka. Boże Narodzenie! Czas, by zatrzymać się przy żłóbku, spojrzeć na Jezusa oczami dziecka, wyciągnąć rękę z opłatkiem do człowieka, którego mijamy każdego dnia.

  Piękną tradycją wielu szkół stało się wystawianie tuż przed świętami misterium bożonarodzeniowego. Tak również było w naszej szkole. Od lat to słowno- muzyczne widowisko przygotowują uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Makowie.

  Na początku młodzi adepci sztuki teatralnej przenieśli widzów do biblijnego raju, w którym ,,piękne ssstworzenie- misss Ewa'' dała posłuch diabłu. Grzech zgubił pierwszych ludzi, jednak Bóg kocha wszystkich i dla światu zbawienie. Kolejne sceny rozgrywają się na niebiańskich drabinach tuż po naradzie aniołów z Bogiem. Nie zabrakło także pięknej sceny zwiastowania w teatrze cieni. Aktorzy zabrali nas także do niebieskiego przedsionka nieba, w którym upadłe dusze zażywały oczyszczającej z grzechów kąpieli. W jasełkach nie zabrakło także sceny w pałacu Heroda z udziałem marszałka, rycerzy i tańczącego Żyda. W taniec za śmiercią ruszyły także groźne diabły. Z kolei akcja jasełka przeniosła się na palestyńską ziemię niedaleko miasta Betlejem. Kolejne sceny z pasterzami, aniołami, z beczeniem owiec, wyciem wilków i baranami w teatrze cieni prowadziły widzów do starej betlejemskiej szopy. Tu pasterze tańcem, piosenką i popisami akrobatycznymi, magowie- pokłonem i darami oddali hołd Jezusowi. W finałowej scenie nie zabrakło akcentu patriotycznego, bowiem 100 lat mija właśnie, gdy nasza Ojczyzna wolność odzyskała. I znów w niedzielny, grudniowy wieczór- podobnie jak przed wiekami w Betlejem- zajaśniała gwiazda. Bo gdy się Chrystus rodzi, moc nieba truchleje, nie tylko nad Makowem...

  Niedzielna premiera misterium na długo zostanie w pamięci zarówno wykonawców, jak i licznie zebranych gości, przedstawicieli władz gminnych i parafialnych. Widzowie nie kryli wzruszenia... Młodych aktorów oraz twórców widowiska (P. R. Wójcik, B. Domizę, D. Bigos) nagrodzili gromkimi brawami.

  Co dodać? Kogo wyróżnić? Anielsko śpiewającą Maryję, rozważnego Józefa, miss Ewę, Adama liczącego lwy, anioły rodem z nieba, przebiegłego węża, groźnego Heroda, tańczącego Żyda, czyste dusze z liliami czy... upadłe, pasterzy, mędrców, akrobatę... Wszystkich! Po raz kolejny nasi uczniowie- słowem i piosenką- uwielbili nowo narodzonego Jezusa. Zaprezentowali niezwykły spektakl, który wyzwala pokłady dobrej energii, umacnia wiarę, rodzi miłość, daję nadzieję...

 • LISTOPAD

      Listopadowa uroczystość Wszystkich Świętych rozpoczyna trzeci miesiąc nauki… I mimo iż tego dnia nikt do szkoły nie przyszedł, to jednak wielu gimnazjalistów – wolontariuszy – można było spotkać na i przy naszym makowskim cmentarzu. Cel, jaki przyświecał młodym wolontariuszom, był szczytny: pozyskać środki ze sprzedaży zniczy na pomoc potrzebującym… I znów udało się! Dziękujemy za wsparcie i udział w  akcji ,,Znicz 2018’’.

       Listopad to  miesiąc pamięci również o tych, którzy oddali swoje życie za ojczyznę. W tym roku listopadowe święto ma szczególny wydźwięk – 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W naszej szkole, gminie , parafii odbywały się liczne uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed wieku… I tak…  W ramach projektu Szkoła młodych patriotów odbył się konkurs recytatorski, konkurs pieśni patriotycznej oraz konkurs plastyczny, z udziałem  wszystkich uczniów gimnazjum. W ramach ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej” o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie i nauczyciele zaśpiewali cztery zwrotki hymnu Polski. Akcję ogłosiło MEN  oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Montaż słowno-muzyczny oraz prezentacja multimedialna z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę stanowiły punkt kulminacyjny szkolnych  uroczystości. I miły akcent na koniec:

              Martyna Maciejak, uczennica klasy3A, została laureatką V Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej "Kiedy myślę Ojczyzna...". Zajęła II miejsce w kategorii klas VII, VIII i gimnazjum. Organizatorem konkursu była SP w Woli Makowskiej. 

 • PAŹDZIERNIK

  Za nami drugi miesiąc nauki szkolnej. Minął październik… a pogoda wciąż nas rozpieszcza! Mając jednak w świadomości odpowiedzialność za efekty pracy, które zostaną za kilka miesięcy poddane zewnętrznej weryfikacji, uczniowie starają się sprostać oczekiwaniom nauczycieli… A ponieważ nie od dziś wiadomo, że jest czas pracy, ale i odpoczynku, więc starają się łączyć pożyteczne z przyjemnym…                                         

      I tak 5 października społeczność szkolna naszego gimnazjum uczestniczyła w uroczystym otwarciu boiska piłkarskiego wraz z wielofunkcyjną strefą aktywności przy ul. Akacjowej w Makowie.

  Kolejny tydzień października rozpoczęła wizytą w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Uczniowie klas trzecich obejrzeli spektakl ,,Projekt Sofokles’’, na który złożyły się dwie antyczne tragedie: ,,Król Edyp’’ i ,,Antygona’’. Dzieła Sofoklesa, jednego z najwybitniejszych greckich tragików, zawierają uniwersalne treści, są ponadczasowe i mimo upływu lat nic nie straciły na swej aktualności. Była to . bowiem sztuka z przesłaniem, skierowana nie tylko do młodego odbiorcy, któremu tak trudno czasami odnaleźć się we współczesnym świecie… Na trasie  wycieczki znalazł się także Pałac Izraela Poznańskiego, w którym gimnazjaliści mogli podziwiać wystawę malarską ,,Nowy poczet władców polskich. Świerzy kontra Matejko’’. Pierwsza w roku szkolnym wycieczka! Udana!   

  Kolejne szkolne wydarzenie to Dzień Edukacji Narodowej – 14. października. W naszej szkole już 12. odbyła się uroczysta akademia, przygotowana przez Samorządy Uczniowskie gimnazjum i  szkoły podstawowej,  będąca wyrazem podziękowania nauczycielom  i wszystkim pracownikom szkoły za trud i serce włożone w nauczanie i wychowanie. Program przygotowany pod kierunkiem pani Renaty Wójcik mieli okazję obejrzeć również licznie przybyli do szkoły goście i emerytowani nauczyciele naszej gminy.

 • WRZESIEŃ

  Jakże trudne są powroty!

  Szczególnie po beztroskim wakacyjnym odpoczynku, słodkim leniuchowaniu, zdobywaniu górskich szczytów, plażowaniu…                                                                             

       3. września po raz ostatni zadźwięczał dla nas szkolny dzwonek  w gimnazjum, po raz ostatni …przywitała nas Pani Dyrektor Hanna Głuszek i, nie kryjąc wzruszenia, w ciepłych słowach zwróciła się do uczniów, życząc sukcesów i wytrwałości w realizowaniu celów. Miłe słowa skierowała także do wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły.   

       A zatem przekonani, że kto ku wielkiemu dąży, na małe się nie ogląda, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. I już 18 września Krzysztof Kroc (uczeń klasy 3B) i Karolina Różycka (nasza absolwentka) pod opieką pani Jolanty Markowicz mieli okazję zwiedzić gmach Senatu i Sejmu. Wycieczka była podziękowaniem za udział w konkursie plastycznym „Orzeł Biały – nasza duma”, pod patronatem marszałka Senatu. Podczas wycieczki towarzyszył wyróżnionym pan Rafał Ambroziak, senator RP. Wycieczka ta była wspaniałą lekcją polskiego parlamentaryzmu.

    
       27 września w naszym  Gimnazjum odbyła się debata przedwyborcza kandydatów
  do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci: Mateusz Caban, Martyna Maciejak, Wiktor Rybus
  i Julia Wardzyńska, zaprezentowali się i przedstawili swoje programy wyborcze oraz zasugerowali zmiany, które chcieliby wprowadzić. Debatę prowadziła Paula Białek.

   

        Następnego dnia, 28.09.2018r. przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego oraz opiekuna SU i Rzecznika Praw Ucznia. Uprawnieni do głosowania uczniowie złożyli karty
  do przygotowanej urny.  Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała Komisja Wyborcza. Nauczycielem nadzorującym przebieg wyborów była pani Jolanta Markowicz. To były prawdziwie demokratyczne wybory ! Zarówno kandydatów, jak i pozostałych uczniów ogarnęło radosne szaleństwo! Wyniki wyborów uczniowie poznali jeszcze tego samego dnia i tak: funkcję przewodniczącego SU będzie pełnił Mateusz Caban, opiekunem SU została pani Renata Wójcik,
  a Rzecznikiem Praw Ucznia pani Monika Olejnik. Gratulacje! Przed wami jeszcze dziewięć miesięcy wytężonej pracy…

   

Aktualności

Kontakt

 • Gimnazjum Świętego Wojciecha w Makowie
  96-124 Maków
  ul. Akacjowa 2
 • 468348177
  468348178

Galeria zdjęć